Mity o aparatach ortodontycznychModę na aparaty ortodontyczne z kolorowymi gumkami mamy już dawno za sobą. Im bardziej widoczny, tym lepszy efekt wizualny – tak sądzono kilka lat temu. Obecnie dążymy do tego, aby korekta ustawienia zębów była nie tylko możliwie jak najbardziej bezbolesna, ale również aparaty ortodontyczne były praktycznie niewidoczne. Ponadto, uważa się, że jest on tylko dla młodych osób, sprzyja powstawaniu próchnicy i przez jego założeniem koniecznie trzeba usunąć kilka zębów.

 

Mity o aparatach ortodontycznych są powszechnie znane, niestety wciąż niektóre z nich przez społeczeństwo uznawane są za prawdziwe. To bardzo często powoduje, że unikamy wizyty u ortodonty i tym samym przyczyniamy się do zwiększenia ryzyka chorób przyzębia, próchnicy i uszkodzeń mechanicznych zębów. W co zatem nie powinniśmy ślepo wierzyć?

 

 

Poznaj najpopularniejsze mity na temat aparatów ortodontycznych

 

Zanim założysz aparat ortodontyczny, musisz koniecznie usunąć kilka zębów

Aby możliwe było założenie aparatu ortodontycznego, wszystkie zęby muszą być zdrowe, natomiast w szczęce powinno być odpowiednio dużo miejsca dla wszystkich zębów. Jeżeli tak jest, to nie ma konieczności pozbywania się którychkolwiek z nich.
Najczęściej pacjenci obawiają się usuwania czwórek i ósemek. Tych pierwszych pozbywają się ortodonci stosujący starą szkołę korekty zgryzu. Ósemki uznawane są z kolei za najbardziej problematyczne. W przypadku kiedy są zdrowe i mają wystarczająco dużo miejsca, niech pozostaną w jamie ustnej.

Podczas noszenia aparatu zęby bardziej się psują

To już zależy od pacjenta, jednak to nie aparat ortodontyczny psuje zęby, a osoba, która go nosi na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Po każdym posiłku należy myć zęby, stosować odpowiednią szczoteczkę, a także dokładnie czyścić każdy element aparatu. Jeżeli będziemy się stosować do zaleć ortodonty, to obecność aparatu nie będzie miała wpływu na stan zdrowia zębów.

To już nie ten wiek na aparat ortodontyczny

Większość osób aparat ortodontyczny kojarzy z młodszymi pacjentami. Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, praktycznie w każdym wieku możliwe jest noszenie aparatu nazębnego. Warto zauważyć, iż jest to kwestia zarówno zdrowia, jak też estetyki. Wada zgryzu niekorzystnie wpływa na nasz uśmiech i utrudnia czyszczenie zębów, przyczynia się do rozwoju licznych chorób. Leczenie ortodontyczne u starszych pacjentów może trwać jednak dłużej, niż u młodzieży.

Aparat ortodontyczny niekorzystnie wpływa na nasz wygląd

Pięknego uśmiechu bardziej jednak pozbawia nas krzywy zgryz. Szczególnie osoby dorosłe chcą uniknąć widocznych aparatów nazębnych. Współczesna ortodoncja im sprzyja, alternatywą dla tradycyjnych aparatów nazębnych są aparaty Invisalign. To przezroczyste nakładki wykonane z termoplastycznego tworzywa, które są niewidoczne podczas ich noszenia.

Noszenie aparatu ortodontycznego jest bolesne

Ból odczuwa się jedynie kilka dni po założeniu aparatu i po wizytach kontrolnych. Ingerencja w naturalne uzębienie w naturalny sposób wywołuje dyskomfort i dolegliwości bólowe, które jednak mijają po 3-4 dniach.

Jednym ze sposobów korekty ustawienia zębów jest aparat ortodontyczny. Mity na jego temat wciąż są aktualne, jednak należy podkreślić, iż większość z nich jest nieprawdziwa. Warto sobie to uświadomić, kiedy chcemy zadbać o piękny, zdrowy uśmiech.