Przywrócenie naturalnego piękna Twojego uśmiechu to zadanie, jakie stawiają sobie stomatolodzy i ortodonci. Jak jednak to zrobić? W takim właśnie celu powstał system leczenia ortodontycznego Invisalign, dzięki któremu pacjenci mogą dokonywać korekt ortodontycznych, ale w przeciwieństwie do zwyczajnych aparatów ortodontycznych, w sposób mało zauważalny.

To spora obietnica. Docenią to zwłaszcza osoby, którym przeszkadzała konieczność noszenia rzucającego się w oczy aparatu ortodontycznego. W aparacie Invisalign typowy materiał aparatu ortodontycznego – np. tytan czy nikiel – został wyeliminowany. Następca aparatu ortodontycznego to przezroczysta, niewidoczna nakładka na zęby wykonana ze specjalnego, opatentowanego tworzywa.

Jak przebiega leczenie?

Tak jak w trakcie każdego leczenia, kontakt z lekarzem to podstawa. W przypadku stosowania nakładek ortodontycznych, nie musi być on częsty, ale jednak na początku leczenia musi odbyć się wizyta konsultacyjna. Wtedy lekarz ortodonta ocenia rodzaj oraz stopień zaawansowania wady i dobiera optymalny rodzaj leczenia.

W przypadku, gdy u danego pacjenta lub pacjentki wadę uda się skorygować za pomocą nakładek Invisalign, pobiera się wyciski zgryzu, które posłużą następnie do przygotowania modelu 3D. Na tym etapie można już ustalić, ile razy pacjent lub pacjentka spotka się z lekarzem w trackie noszenia nakładek.

Efektem jest precyzyjny plan leczenia, dostosowany także do potrzeb osób, które np. mieszkają na stałe za granicą, a przyjeżdżają tylko kilka razy do roku i chcą ten czas wykorzystać też na troskę o zdrowie.

W typowych przypadkach na okres całego leczenia potrzebny jest jeden zestaw nakładek. Należy je w okresie leczenia nosić przez całą dobę, zdejmując je do posiłków, napojów oraz oczywiście do mycia zębów. Nie ma również przeszkód, by w specjalnych okolicznościach również je zdejmować, np. do zdjęcia czy na uroczystości.

Co z jedzeniem i piciem?

Jeśli zresztą chodzi o jedzenie, to w tym zakresie nakładki Invisalign pokazują swoją przewagę nad typowymi aparatami, ponieważ w trackie ich stosowania można jeść wszystko – trzeba je tylko przed posiłkiem zdjąć. Wyjątkiem jest żucie gumy, które jest niewskazane, gdy nakładki są noszone, oraz palenie papierosów, co może spowodować zabarwienie fabrycznie przezroczystych nakładek ortodontycznych.

Na samym początku, przez kilka pierwszych godzin po założeniu, pacjenci i pacjentki mogą mieć lekkie uczucie ciągnięcia wiążące się z pewnym dyskomfortem – bierze się ono z tego, że zęby delikatnie się przesuwają (o 0,25 mm na nakładkę) i wkrótce ustępuje. Na co dzień używanie nakładek Invisalign zapewnia komfort, także osobom z niskim progiem odczuwania bólu.

Oprócz tego nakładki Invisalign nie zmieniają sposobu mówienia – poza, znowu, krótkim okresem, w trakcie którego trzeba się przyzwyczaić do noszenia nakładek i wypowiadane zdania mogą brzmieć mniej wyraźnie. Można jednak przyspieszyć proces adaptacji – czytając na głos lub śpiewając!

Jak dbać o aparat Invisalign?

Nakładki należy wymieniać co 7-10 dni. Nie ma potrzeby w tym celu zasięgać opinii lekarza. Czyszczenie nakładek Invisalign jest dziecinnie proste – wystarczy umyć je szczoteczką do zębów, z niewielką ilością pasty, po czym wypłukać pod wodą. Produkt jest dostępny w zasadzie dla wszystkich pacjentów – za pomocą aparatu Invisalign możliwe jest leczenie niemal wszystkich wad zgryzu, które normalnie są leczone za pomocą klejonego aparatu ortodontycznego.

Całkowity okres leczenia jest różny dla różnych osób i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Średnio czas waha się pomiędzy 6 a 18 miesiącami. Na to, jak długo konieczne jest noszenie nakładek wpływa między innymi to, na ile pacjent lub pacjentka trzyma się zaleceń wydanych przez lekarza.

Po leczeniu – utrwalenie

Kiedy leczenie za pomocą nakładek Invisalign się zakończy, należy jego efekty utrwalić. Służy do tego aparat retencyjny. Stosuje się go na noc w okresie kilku miesięcy po zakończeniu noszenia nakładek ortodontycznych. Dzięki niemu wyprostowane za pomocą nakładek zęby pozostają już w danej pozycji i układzie. Chociaż wydaje się to dodatkową interwencją, to systematyczne stosowanie aparatu retencyjnego jest kwestią powodzenia leczenia.

4 miliony zadowolonych

Aparat Invisalign to metoda, która została wypróbowana na całym świecie – utrzymując się od 10 lat na rynku, skorzystały z niej z powodzeniem 4 miliony pacjentów. Z drugiej strony kolejne lata przynoszą z sobą nowe doświadczenia, więc również produkt jest udoskonalany.