Jeszcze do niedawna stosowanie aparatów ortodontycznych kojarzone było z niewygodnymi i uciążliwymi wizytami w gabinecie dentystycznym. Na szczęście, wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się metody leczenia, które są zarówno bardziej komfortowe dla pacjentów, jak i znacznie skuteczniejsze w swoim działaniu. Jednym z najnowszych systemów wykorzystywanych w ortodoncji jest niewidoczny aparat Invisalign, który stopniowo zastępuje znane dotąd metody leczenia.

Czym charakteryzuje się niewidoczny aparat? odpowiadamy czym wyróżnia się niewidoczny aparat

Jak powszechnie wiadomo, istotnym elementem tradycyjnych aparatów ortodontycznych są tzw. zamki ortodontyczne, które zostają przymocowane do zębów po ich zewnętrznej stronie. Wykonane są one z metalu, a każdy pacjent szybko przekonuje się, że tworzywo to niestety bardzo często powoduje podrażnienia jamy ustnej i może prowadzić nawet do uczuleń. Co więcej, metalowe zamki ortodontyczne są mało higieniczne, gdyż nierzadko przyczepiają się do nich fragmenty pokarmu, a z czasem na szkliwie mogą powstawać przebarwienia. Pacjenci skarżą się także na mało estetyczny wygląd tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Dlatego charakterystyka niewidocznego aparatu ortodontycznego jest odmienna.

System Invisalign nie wykorzystuje żadnych metalowych elementów, a nakładki, jakie umieszcza się na zębach są wykonane z termoplastycznego i przezroczystego materiału, dzięki czemu są one właściwie niezauważalne. Co ważne, nakładki nie są przymocowane na stałe i można je szybko zdjąć jeśli sytuacja tego wymaga. Funkcja ta jest niezwykle przydatna np. podczas jedzenia czy w trakcie mycia zębów.

Jak działa niewidoczny aparat na zęby?

Leczenie ortodoncyjne aparatem Invisalign rozpoczyna się od pobrania cyfrowego wycisku uzębienia pacjenta, który to pozwala na oszacowanie czasu trwania kuracji, a także przewidywanego efektu końcowego. Ponieważ terapia planowana jest cyfrowo, mamy pewność, że zęby będą przesuwane jednostajnie oraz bezpiecznie, co eliminuje ryzyko ich pęknięcia czy powstania przebarwień na szkliwie. Stosowanie aparatu Invisalign nie musi być skrupulatnie monitorowane przez lekarza, a podczas całego leczenia zazwyczaj wystarczą jedynie 2 lub 3 wizyty kontrolne.

Rewolucyjna metoda ortodoncyjna podpowiadamy czym charakteryzuje się niewidoczny aparat

Warto zaznaczyć, że użytkowanie aparatu Invisalign związane jest ze znacznie mniejszą liczbą ograniczeń – dzięki zdejmowanym nakładkom pacjent może jeść wszystkie produkty oraz lepiej dbać o higienę zębów. Co więcej, system nie powoduje zmiany sposobu mówienia ani wyraźnego dyskomfortu w jamie ustnej.

Aparat Invisalign jest coraz częściej wybierany przez pacjentów na całym świecie, ponieważ gwarantuje nie tylko doskonałe rezultaty i korekcję zgryzu, ale także nie wpływa negatywnie na komfort życia podczas leczenia.

Gabinet stomatologiczny Kraków 3G Dentist oferuje szeroką ofertę niewidocznych aparatów na zęby.