Każde niepokojące objawy, także te dotyczące zębów, wymagają pilnej diagnostyki. Ta, jeśli ma precyzyjnie określać przyczynę symptomów, powinna obejmować badania możliwie najdokładniej wskazujące powody występowania dolegliwości. Badaniem, które daje właśnie takie możliwości, jest zdjęcie pantomograficzne lub panoramiczne zębów. Obie te nazwy dotyczą prostego prześwietlenia szczęki, które pozwala precyzyjnie zobaczyć, co też kryje się w naszym uśmiechu. Zazwyczaj jednak każdy z nas chce uniknąć zbędnych kosztów związanych z dodatkowymi badaniami. Zatem kiedy zdjęcie panoramiczne zębów będzie nam niezbędne do podjęcia dalszego leczenia?

Co daje zdjęcie pantomograficzne zębów?

Takie zdjęcie pozwala dentyście lub chirurgowi szczękowemu na precyzyjne określenie przyczyny niepokojących objawów. Takie prześwietlenie daje dokładny obraz stanu poszczególnych zębów i ich wnętrza oraz pozwala sprawdzić kondycję żuchwy – wszystko w prosty i nieinwazyjny sposób. Na fotografii można także bez problemu dojrzeć efekty poprzednich zabiegów dentystycznych, takie jak plomby czy wypełnienia. Wszystko, co daje zdjęcie panoramiczne zębów, przydaje się w dalszej diagnostyce, gdyż najczęściej jest to jej pierwszy etap. Szybkie wykonanie takiego prześwietlenia znacząco ułatwia dalsze leczenie, gdyż dzięki niemu można szybko odnaleźć przyczynę dolegliwości i bardziej precyzyjnie dobrać terapię.

Kiedy wykonać zdjęcie panoramiczne zębów?

Co daje zdjęcie panoramiczne zębówRTG pantomograficzne może okazać się bardzo przydatne przy wielu różnych chorobach i jeszcze liczniejszych objawach. Wskazaniem do takiego prześwietlenia może być na przykład podejrzenie urazu szczęki, głęboka próchnica czy choroby przyzębia. Badanie to może także być nieocenione w momencie, gdy chcemy precyzyjnie określić przyczynę bólu zęba, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, lub gdy zamierzamy go usunąć. Kiedy zdjęcie panoramiczne zębów znajdzie się w rękach stomatologa, może ono również być przydatne przy określaniu położenia niewyrośniętych “ósemek” czy planowaniu dalszego leczenia ortodontycznego. Jest ono także niezbędne przy zakładaniu implantów zębów.

Jak wygląda RTG pantomograficzne?

Całe badanie jest bardzo proste i krótkie, a pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Warto jednak pamiętać, że cała procedura nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Samo badanie trwa zaledwie kilkanaście sekund, a w czasie jego trwania przymujemy dawkę promieniowania niewiele większą od standardowej dwudniowej jego porcji. Kiedy trzeba wykonać zdjęcie panoramiczne zębów, nie trzeba się więc martwić o negatywne skutki uboczne – z tymi raczej się nie zetkniemy. Konieczne jest jednak zdjęcie ozdób, biżuterii i spinek z okolic twarzy. Ci, którzy obawiają się ich zagubienia, powinni przy tej okazji pozostawić je w domu.

Samo badanie jest bardzo krótkie – trwa ledwie kilkanaście sekund. Osoba badana jest w tym czasie ubrana w specjalny fartuch, chroniący resztę ciała przed promieniowaniem, a wokół jej głowy obraca się specjalna, prześwietlająca głowica. Badanie jest zakończone, kiedy zdjęcie panoramiczne zębów w całości pojawi się na ekranie i będzie gotowe do wydruku.

Zdjęcie panoramiczne zębów – jak wyglądają wyniki badania?

co daje zdjęcie pantomograficzne zębówWszystko, co daje zdjęcie pantomograficzne zębów, najczęściej mieści się na płycie CD i wydruku zdjęcia. Zobaczymy na nim zarysy wszystkich wyrośniętych i niewyrośniętych zębów wraz z kośćmi szczęki, zarysowanymi nieco bledszym odcieniem bieli. Wszystkie odcienie tego koloru pozwalają stomatologowi określić, w których miejscach mamy do czynienia z ubytkami lub stanami zapalnymi, a gdzie znajduje się wyłącznie zdrowa tkanka kostna.

Co daje zdjęcie pantomograficzne zębów, skoro warto je tak szybko wykonać?

Kiedy zdjęcie pantomograficzne zębów jest nam niezbędne, najczęściej stomatolog ma podstawy sądzić, że wykryje ono przyczynę dręczących nas dolegliwości. Samo badanie nie trwa długo i jest całkowicie bezpieczne, a jego wyniki mogą znacząco ułatwić dalsze leczenie. Co więcej, można je wykonać w wielu placówkach – choćby w nowoczesnym gabinecie 3D Dentist w Krakowie.