Implanty stają się coraz częściej wybieraną metodą uzupełniania braków zębowych, lecz wśród pacjentów nadal krąży wiele mitów na ich temat. W poniższym artykule pomożemy Wam rozróżnić, które stwierdzenia rzeczywiście są prawdziwe, a które nieco mijają się z faktami.

Fakty i mity o implantach zębowych

implanty zębowe fakty
 1. Wszczepienie implantów boli
  Być może kiedyś wizyty u dentysty były związane z wieloma nieprzyjemnościami i bólem, jednak w XXI wieku stosowanie znieczulenia to podstawa zabiegów w każdym dobrym gabinecie. Podobnie jest w przypadku wszczepienia implantów – najczęściej zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a w pewnych przypadkach, nawet ogólnym.
 2. Każdy stomatolog może wszczepić implanty
  Warto pamiętać, że implantologia to osobna dziedzina stomatologii, a specjalista, któremu powierzamy nasze zęby podczas tego zabiegu, powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje. Koniecznie wybierajmy więc usługi lekarzy doświadczonych w tym zakresie i dysponujących umiejętnościami w dziedzinie implan­tologii stomatologicznej.
 3. Implanty są sztuczne, więc nie trzeba o nie dbać
  Owszem, implanty wykonane są ze sztucznego tworzywa, przez co nie są narażone na wystąpienie próchnicy, jednak nie zapominajmy, że nadal będzie na nich powstawać płytka bakteryjna. Powinniśmy więc o nie dbać w takim samym stopniu jak o naturalne zęby – szczotkowanie, nitkowanie oraz kontrolne wizyty u stomatologa to podstawa.
 4. Implanty uniemożliwiają wykonanie rezonansu magnetycznego
  Nic podobnego. Mało kto wie, że implanty to tzw. diamagnetyki czyli materiały, które nie magnesują się. Swobodnie możemy więc wziąć udział w rezonansie magnetycznym czy przejść przez bramkę kontrolną na lotnisku.
 5. Implantów nie można stosować u dzieci i osób starszych implanty zębowe mity
  Pierwsza część tego stwierdzenia to oczywiście jeden z faktówimplanty zębowe mogą być wszczepiane dopiero wtedy, gdy proces rozwoju kości szczęki i żuchwy u danej osoby zostanie zakończony, a moment ten najczęściej przypada na okres pomiędzy 16 a 21 rokiem życia. Z kolei u osób starszych zwykle nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu tego typu i implanty mogą być stosowane nawet w przypadku całkowitego braku uzębienia.
 6. Pacjent otrzymuje gwarancję na implanty
  Tak, gwarancja na implanty zębowe pochodzi od ich producenta, a o jej ważności decyduje m.in. poprawność przeprowadzonego zabiegu oraz dbałość o higienę jamy ustnej, która spoczywa na pacjencie.
 7. Implanty nie są zbyt trwałe
  To zdecydowanie jeden z mitów. Współczesne implanty zębowe charakteryzują się wysoką trwałością i – jeśli zabieg ich wszczepienia został prawidłowo przeprowadzony – będą służyć pacjentowi przez dziesięciolecia.