Fluor wpływa nie tylko na spowolnienie metabolizmu bakterii próchnicotwórczych, ale również działa na powierzchnię szkliwa – utrudniając przyleganie do niego bakterii. Fluoryzacja zębów u dorosłych, jak i fluoryzacja zębów u dzieci, są równie ważne i istotne w procesie profilaktyki stomatologicznej.

Fluor, a próchnica

Próchnica zębów jest ogólnoświatowym problemem dotykającym większość dorosłych i dzieci. Nieleczona próchnica może powodować ból i prowadzić do konieczności usunięcia zębów. W wielu częściach świata poziom próchnicy maleje. Dzieci z biedniejszych środowisk nadal mają tendencję do większej częstotliwości zmian próchnicowych. Jednak skuteczna profilaktyka w postaci fluoryzacji zębów u dentysty może skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Fluor jest minerałem, który zapobiega próchnicy zębów. Występuje on naturalnie w wodzie na różnych poziomach. Fluor jest obecny w większości past do zębów i dostępny w płynach do płukania jamy ustnej, lakierach oraz żelach. Jego zawartość mierzy się w ppm. Na większości past znajdziemy informacji o zawartości fluoru w tym produkcie. Optymalna dawka dla dorosłego, to 1450 ppm fluoru.

fluoryzacja zębów u dzieci

Co to jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów (fluoryzacja kontaktowa) to zabieg stomatologiczny wykorzystywany w celach profilaktycznych. Polega ona na profesjonalnym podawaniu miejscowo fluoru w postaci np. pianki, żelu czy lakieru. Lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna nakłada preparat fluorowy i pozostawia na kilka minut. Zwykle dzieje się po to zabiegu higienizacji zębów. Wtedy fluoryzacja zębów dodatkowo chroni przed nadwrażliwością, którą może powodować skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. W przypadku pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia ubytków, dentysta lub higienistka może przepisać specjalny żel lub pastę do zębów do codziennego użytku domowego.

Jakie są korzyści płynące z zastosowania fluoru?

Fluor jest korzystny dla zębów, ponieważ pomaga:

  • odbudować (zremineralizować) osłabionego szkliwo zębów,
  • spowolnić utratę minerałów ze szkliwa zębów,
  • odwraca wczesne oznaki próchnicy zębów
  • oraz zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Kiedy bakterie w jamie ustnej rozkładają cukier i węglowodany, wytwarzają kwasy, które niszczą minerały w szkliwie zębów tj. rozpuszczają szkliwo – stąd biorą się ubytki próchnicowe. Ta utrata minerałów nazywana jest demineralizacją. Osłabione szkliwo zębów pozostawia zęby podatne na działanie bakterii powodujących rozwój choroby próchnicowej.

Fluoryzacja zębów pomaga remineralizować szkliwo zębów, co może zapobiec powstawaniu ubytków i odwrócić wczesne oznaki próchnicy zębów.

fluoryzacja zębów

Fluoryzacja u dzieci

Fluoryzacja u dzieci ma działanie przeciwpróchniczne oraz korzystanie wpływa na wzmocnienie zębów. U naszych pociech jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ większość małych pacjentów ma problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, co przekłada się na stan zdrowia ich zębów. Dodatkowo wyżynające się zęby są słabiej zmineralizowane i tym samym bardziej podatne na uszkodzenia. Fluoryzacja zębów u dzieci pozwala zniwelować ryzyko wystąpienia choroby próchnicowej. Próchnica zębów mlecznych ma wpływ na zawiązki zębów stałych, dlatego regularne profilaktyczne wizyty u stomatologa są tak ważne.

Czy istnieje ryzyko związane z użyciem fluoru?

Fluor jest bezpieczny i skuteczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami, ale może być niebezpieczny w wysokich dawkach (poziom dawkowania „toksycznego” różni się w zależności od wagi osoby). Z tego powodu ważne jest, aby rodzice uważnie nadzorowali stosowanie przez dzieci produktów zawierających fluor.