Kluczem do utrzymania optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej są zabiegi profilaktyczne obejmujące: instruktaż higieny, higienizację jamy ustnej oraz terapię periodontologiczną wdrożoną w razie potrzeby. Odpowiednia opieka profilaktyczna pozwala na utrzymanie zdrowia jamy ustnej na właściwym poziomie. Przedwcześnie ocenia warunki, które mogą zachwiać zdrowiem jamy ustnej i pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie problemów, które z czasem staną się poważniejsze.

higienizacja

Jak powstaje kamień nazębny?

Jeśli zęby nie są wystarczająco długo szczotkowane lub są szczotkowane nieprawidłowo, nie wszystkie bakterie zostają usunięte. Najpierw tworzą niewidoczną warstwę płytki nazębnej o szorstkiej powierzchni, do której może przylegać coraz więcej bakterii. Po około dwóch dniach warstwa twardnieje i nie może być już usunięta przez samo szczotkowanie.W miarę jak cykl się powtarza, tworzy się widoczna warstwa płytki nazębnej. Ta twarda warstwa, to właśnie kamień nazębny. Jedynie profesjonalna higienizacja zębów u higienistki stomatologicznej może usunąć twarde złogi kamienia nad- i poddziąsłowego. Skaling, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego powinien być wykonywany, co pół roku. Bakterie, które bytują w zmineralizowanej płytce nazębnej / kamieniu nazębnym wytwarzają toksyny. Toksyny powodują zapalenie dziąseł, obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie. Dziąsła stają się bolesne i może pojawić się nieświeży oddech. Zapalenie prowadzi do pogorszenia stanu kości i więzadeł, które wiążą korzenie z kością, co może powodować ruchomość zęba. Dlatego też regularne higienizacja stomatologiczna jest niezbędne dla zdrowych zębów i całej jamy ustnej.

Scaling, piaskowanie i fluoryzacja, czyli jak wygląda higienizacja jamy ustnej

Duże ilości płytki nazębnej zamieniają się w kamień nazębny, której nie można usunąć jedynie higienistka stomatologiczna za pomocą ultradźwięków podczas zabiegu skalingu. Nieusuwana płytka nazębna jest głównym czynnikiem powodującym choroby przyzębia – czyli tkanek miękkich, które otaczają ząb. Regularne wizyty higienizacji jamy ustnej pomagają w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Piaskowanie zębów nie jest wykonywany u wszystkich pacjentów. Kwalifikacją do piaskowania zębów są osady nazębne, czyli wszelkiego rodzaju przebarwienia widocznie na szkliwie. Powstają one z pozostałości żywności, martwych komórek, śliny i innych bakterii w jamie ustnej. Nieusunięcie tego osadu osłabia powłokę i w konsekwencji powoduje jej rozkład. Przeciwwskazaniem do zabiegu piaskowania zębów są m.in. choroby nerek oraz noszenie soczewek. Ostatnią częścią profesjonalnej higienizacji jamy ustnej jest zabieg fluoryzacji zębów. Polega on na zewnętrznym aplikowaniu fluoru – o wyższym stężeniu niż w pastach do zębów, na zęby. Ten zabieg ma na celu wzmocnienie zębów, zwiększenie ich odporności na czynniki próchnicotwórcze oraz zniesienie ewentualnych nadwrażliwości, które mogą pojawić się po skalingu lub piaskowaniu. Fluor może być aplikowane albo w formie żelu, albo w formie pianki. Ważne jest, aby w dniu fluoryzacji nie jeść i nie pić przez co najmniej godzinę – jest to czas potrzebny do zadziałaniu fluoru na szkliwo zębów. W dniu fluoryzacji rekomenduję się także jak najpóźniejsze umycie zębów – często dopiero na drugi dzień. Im dłużej mamy fluor na zębach, tym jego skuteczność jest większa.

higienizacja jamy ustnej

Najważniejsza jest higiena

Najważniejszym jednak zadaniem dla pacjenta jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Bez tego żadne zabiegu profilaktyczne nie będą wystarczająco skuteczne, aby powstrzymać przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia. Higienizacja zębów jest kluczem do sukcesu zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.