Zapobieganie chorobom, czyli profilaktyka – w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zmniejszaniu niebezpieczeństwa występowania choroby próchnicowej. Próchnica zębów oraz choroby przyzębia – należą do najbardziej rozpowszechnionych stanów chorobowych u ludzi. O zdrowie jamy ustnej warto zadbać już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Leczenie zębów mlecznych jest konieczne, aby móc w przyszłości przeciwstawiać się problemom z zębami stałymi.

Leczenie mleczaków u dzieci, a wpływ na zęby stałe

Zęby mleczne są bardzo ważne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Pomagają mu przeżuwać, mówić i uśmiechać się. Utrzymują one również miejsce w szczękach na zęby stałe, które rosną pod dziąsłami. Gdy ząbek dziecięcy zostanie utracony zbyt wcześnie, inne zęby mogą dryfować w pustą przestrzeń i utrudniać w późniejszym czasie zębom stałym znalezienie miejsca, gdy rozpocznie się okres ich wyrzynania. Może to sprawić, że zęby będą krzywe lub zatłoczone. Taka sytuacja może spowodować spowolnienie rozwoju kości żuchwy i szczęki, powstawanie wad zgryzu, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych, a tym samym problemy dziecka z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów i wymową. Dlatego też rozpoczynanie opieki i leczenia mleczaków u niemowląt i i dzieci może pomóc chronić ich zęby przez kolejne dziesięciolecia.

Leczenie zębów mlecznych nie musi być problemem

Próchnica jako choroba zakaźna. Czym to grozi?

Próchnica, to bakteryjna choroba ZAKAŹNA! Dlatego jeśli zbyt duża ilość bakterii rozmnoży się w jamie ustnej dziecka i rozpocznie produkcję kwasów, które niszczą szkliwo i prowadzą do rozpoczęcia choroby próchnicowej, to w następstwie ryzyko zakażenia zębów stałych staje się bardzo duże. Zęby mleczne nawet z początkowymi ogniskami próchnicy infekują wyrzynające się dopiero zęby stałe. Ich leczenie jest już natomiast bardziej skomplikowane i o wiele bardziej kosztowne. Leczenie mlecznych zębów może jednak temu skutecznie zapobiec.

Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę?

Pierwsza wizyta dziecka w fotelu dentystycznym według zaleceń zarówno lekarzy, jak i stomatologów powinna odbyć się już po pojawieniu się pierwszego ząbka, czyli ok. 6 miesiąca życia. Wizyta u dentysty w młodym wieku, to dobrze przeprowadzone badanie kontrolne uzębienia, zazwyczaj bez konieczności wykonywanie jakichkolwiek zabiegów. Na takiej wizycie u dzieci oprócz sprawdzania ubytków i innych problemów, dentysta może pokazać rodzicom, jak prawidłowo czyścić zęby dziecka i jak radzić sobie z takimi nawykami jak np. ssanie kciuka. Wizyty adaptacyjne dzieci w gabinecie stomatologicznym pozytywnie wpływają na późniejszy ich stosunek do leczenia zębów. Dają świadomość, że prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala ominąć nieprzyjemne i kosztowne leczenie zębów mlecznych i stałych.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pedodonty, czyli stomatologa zajmującego się leczeniem dzieci. Ma on najszerszą wiedzę i umiejętności komunikacyjne, aby pracować z dzieckiem przy leczeniu mleczaków. Najłatwiej znaleźć takiego lekarza wpisując w wyszukiwarkę „stomatolog dziecięcy +miasto” np. Stomatolog dziecięcy Kraków.

Leczenie mleczaków to przede wszystkim profilaktyka

Zęby mleczne wpływają na cały organizm

Zęby mleczne to cenne aktywa u dziecka. U dzieci zęby pierwotne odgrywają istotną rolę w odżywianiu, fonetyce, estetyce, a także pełnią rolę opiekuna przestrzeni dla zębów stałych. Często problemy z zębami mlecznymi w postaci bólu i opuchlizny mogą powodować niepokój u dziecka, prowadząc do niemożności prawidłowego żucia lub mówienia, a nawet mogą wpływać na wygląd dziecka. Wdrożenie leczenia mleczaków u dzieci staje się zatem podstawą profilaktyki ich zdrowia ogólnego.