Piękny uśmiech jest najwspanialszą ozdobą człowieka. Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym konieczności troski o zęby – o ich zdrowie oraz nienaganny wygląd. Osoby z wadami zgryzu poddają się leczeniu ortodontycznemu, który dotychczas polegał na zastosowaniu tradycyjnych aparatów korygujących wady. Przeszkodą dla ich założenia mogą być jednak względy estetyczne. Specjaliści proponują zatem alternatywne rozwiązanie – aparat Invisalign.

Niewidoczne nakładki zmieniające życie

Od momentu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się na rynku, skorzystało z nich już miliony ludzi. Aparat Invisalign jest alternatywną dla stosowanych dotychczas rozwiązań, które w wielu przypadkach niekorzystnie wpływały na ich wizerunek. Jest to aparat ortodontyczny w formie przezroczystych nakładek – alignerów – wykonanych z termoplastycznego silikonu. Dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta w celu zapewnienia możliwie jak najlepszych i najszybszych efektów oraz komfortu ich noszenia. Invisalign zapewniają pełną dyskrecję korekty zgryzu, w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów nie są widoczne dla innych osób.
Aparat Invisalign został zaprojektowany i stworzony w taki sposób, by nie ograniczać osób go noszących w codziennych czynnościach. Można w nich pić i jeść oraz w dowolnym momencie zdejmować. Ich obecność nie ma wpływu na higienę jamy ustnej, a nawet ją ułatwia. Stały aparat znacznie utrudnia dokładne czyszczenie zębów, nakładki umożliwiają normalne ich mycie, zapobiegając wystąpieniu odwapnieni na wargowej powierzchni szkliwa.
Tradycyjne stałe aparaty posiadają metalowe elementy, które w nakładkach nie występują. Mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu zębów pacjentów borykających się z alergią.

Leczenie prostych i skomplikowanych wad

Aparat Invisalign polecany jest pacjentom zarówno z niewielkimi wadami zgryzu, jak też z bardziej skomplikowanymi problemami. Nieleczone wady mogą doprowadzić do poważnych komplikacji i pogłębić schorzenia wraz z upływem czasu. W przypadku szparowatości często dochodzi do zaburzeń w obrębie dziąseł, przedozgryz przyśpiesza zużywanie się zębów, a zgryz otwarty wywołuje dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego.

Aparat Invisalign – przygotowanie i leczenie

Podstawą do leczenia wad zgryzu aparatem Invisalign jest ocena wycisków zębów i zdjęcia RTG całej szczęki. Ponadto, dzięki zaawansowanej technologii lekarze mają możliwość precyzyjnej trójwymiarowej analizy z wykorzystaniem specjalnego programu komputerowego. Pacjent otrzymuje ok. 30 kompletów nakładek indywidualnie zaprojektowanych i stworzonych w oparciu o wyniki badań. Aparat Invisalign ma za zadanie przesunąć zęby poprzez wywieranie na nie kontrolowanego nacisku.
Jeden zestaw nakładek można nosić przez ok. 14 dni. Zaleca się ich stosowanie przez co najmniej 22 godziny na dobę. Okres leczenia trwa zazwyczaj od 8 do 18 miesięcy w zależności od stopnia skomplikowania wady. Należy pamiętać o regularnych kontrolach postępów, które odbywają się co 4 do 6 tygodni.
Przezroczyste nakładki Invisalign to również brak konieczności zmiany trybu życia – można normalnie jeść, pić i dbać o higienę jamy ustnej. Są przezroczyste i tym samym niewidoczne, w związku z czym możemy się uśmiechać szeroko bez konieczności prezentowania nieestetycznie prezentujących się drutów i gumek.