Stomatologia, podobnie jak medycyna i powiązane z nią dziedziny, nieustannie idzie do przodu w kwestiach technicznych. Dowodem na to może być choćby radiowizjografia stomatologiczna – jedna z najnowocześniejszych form wykonywania zdjęć zębów. Metoda ta pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się konstrukcji zęba oraz jego okolicom, co pozwala na precyzyjne określenie rodzaju choroby zębów czy wady zgryzu, z jaką mamy do czynienia. Czym jeszcze wyróżnia się zdjęcie RVG na tle swoich stomatologicznych poprzedników?

Zdjęcie RVG – kiedy je wykonać?

radiowizjografia rvgBadanie RVG najczęściej jest wykonywane przed poważniejszymi zabiegami dentystycznymi. Skierowania na tę procedurę mogą się spodziewać pacjenci oczekujący na leczenie kanałowe czy planujący założenie aparatu na zęby. Zdjęcie RVG przydaje się jednak także w wielu innych przypadkach. Dzięki niemu można bowiem precyzyjnie sprawdzić ułożenie zębów (także tych, które jeszcze nie wyrosły) oraz sprawdzić, czy na uśmiechu pacjenta nie znajdują się przypadkiem poważniejsze ubytki próchnicowe. Radiowizjografia stomatologiczna pozwala także określić długość kanałów zębowych, ocenić stan kości i zębów oraz odnaleźć ewentualne ciała obce, które mogły się ukryć przed wzrokiem dentysty w szczęce czy w okolicach dziąseł. Jest to więc niezwykle uniwersalna procedura, która w szybki i bezbolesny sposób może prowadzić do postawienia właściwej diagnozy.

Radiowizjografia stomatologiczna – jak wygląda badanie?

Radiowizjografia wykonywana jest z użyciem specjalnego czujnika, wykorzystującego najnowsze dostępne technologie. Dzięki niemu badania najpewniej nie trzeba będzie powtarzać. Konstrukcja i działanie tego urządzenia jest bowiem tak proste, że nie wymaga nawet dodatkowego przeszkolenia. Radiograf z niemalże stuprocentową pewnością wygeneruje obraz, który będzie się nadawał do postawienia diagnozy. Jest to bowiem urządzenie niezwykle odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne – od niezbyt dobrych warunków naświetlania, po błędy popełnione przez operatora urządzenia. Jest to również urządzenie niezwykle bezpieczne – dzięki zastosowanej w nim technologii radiowizjografia redukuje aż do 90% promieniowania zwykle związanego z prześwietleniami, co maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo procedury.

Sama radiowizjografia stomatologiczna trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest zabiegiem stuprocentowo bezinwazyjnym, a przy tym bezpiecznym. Polega ona na włożeniu do ust specjalnego czujnika, który w czasie badania prześwietla wnętrze ust pacjenta. Zebrane w ten sposób dane są natychmiast przesyłane do smartfona lub komputera, który następnie może je przetworzyć w zdjęcie RVG. To w zdecydowanej większości przypadków nie zostanie wydrukowane, lecz zapisane na odpowiednim nośniku i w tej formie otrzyma je zbadany właśnie pacjent.

RVG

Radiowizjografia – jak się do niej przygotować?

Pacjenci, którzy zamierzają w najbliższym czasie zrobić sobie zdjęcie RVG, nie mają powodów do zmartwień. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania czy diety, jak to ma miejsce w wielu medycznych przypadkach. Co najważniejsze, tego typu diagnostyka stomatologiczna może być także wykonana u dzieci lub kobiet w ciąży, gdyż jest to badanie, w którym wykorzystana została minimalna ilość promieniowania. Ciężarne Panie powinny jednak pamiętać, by nie nadużywać tej możliwości i zgłaszać się na tego typu procedurę tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne dla ich zdrowia.