Choć nazywane zębami mądrości, przysparzają dużo kłopotu i zmartwień. Ósemki wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia i w tym czasie mogą sporo zmienić w jamie ustnej. Bardzo często wyrzynają się pod niewłaściwym kątem, deformując przy tym układ reszty uzębienia i powodując wady zgryzu. Właśnie dlatego, przede wszystkim ze względów zdrowotnych i ortodontycznych, przeprowadza się usuwanie ósemek. Publikowany dzisiaj artykuł dotyczy tego, kiedy usuwanie ósemek jest konieczne, na czym polega oraz jak należy o siebie dbać w czasie rekonwalescencji po takim zabiegu.

Kiedy chirurgiczne usuwanie ósemek jest konieczne?

Dokładne czyszczenie zębów mądrości jest trudne, dlatego może rozwinąć się na nich próchnica. To pierwszy z powodów rekomendowania ich usunięcia. Jeśli rosną pod skosem, zbytnio pochylone do wewnątrz jamy ustnej, mogą uciskać korzenie pozostałych zębów. Zdarza się też, że powodują ostre zapalenie dziąseł. O usuwaniu ósemek decydują także względy estetyczne: bywa, że ich rozwój niweczy wcześniejsze zabiegi ortodontyczne i prowadzi do deformacji zgryzu.

kiedy usuwanie ósemek jest konieczne

Chirurgiczne usuwanie ósemek – takie straszne, jak je malują?

Wielu pacjentów boi się usuwania ósemek i zwleka z nim najdłużej, jak może. Czy słusznie? Usuwanie zębów mądrości to rzeczywiście poważny zabieg, ale profesjonalnie przeprowadzony minimalizuje ryzyko powikłań i skraca okres rekonwalescencji. Na czym polega? Zadaniem chirurga twarzowo-szczękowego jest tu nacięcie dziąsła, wyjęcie zęba z kości oraz dezynfekcja ubytku ozonem. Jeśli przestrzeń po zębie jest duża, zostaje wypełniona odpowiednim preparatem. Później następuje założenie opatrunku chirurgicznego, na który składa się kilka szwów. Są one zdejmowane po tygodniu.

Jak o siebie dbać, jeśli przeszliśmy chirurgiczne usuwanie ósemek?

Jak postępować po zabiegu usuwania ósemek? Przede wszystkim ściśle przestrzegać wskazań lekarza. Te zaś będą obejmowały zimne okłady (można je zastąpić ssaniem kostek lodu). Jeśli zostanie nam przepisany antybiotyk, należy koniecznie przyjmować go o wyznaczonych godzinach. Przez następnych 7 dni nie można spożywać alkoholu ani palić papierosów. A co z jedzeniem? Najlepiej sprawdzi się dieta półpłynna.
Nie wszystkie zasady postępowania po takim zabiegu są oczywiste. Usuwanie ósemek to na tyle poważna ingerencja w organizm, że wymaga unikania aktywności fizycznej aż do czasu zdjęcia szwów. Przez kilka tygodni po zabiegu nie należy też uprawiać sportu zawodowego.

jak postępować po zabiegu usuwania ósemek

Powikłania po usuwaniu ósemek: co jeszcze trzeba wiedzieć?

U niektórych pacjentów występują powikłania. Może to być ból gardła odczuwany przy połykaniu, trudności z mówieniem, opuchlizna. Otwarcie zatoki, ukruszenie korzeni innych zębów, zasinienie ust to skutki możliwe, ale bardzo rzadkie. Ryzyko ich powstania niemal zupełnie eliminuje poddanie się zabiegowi w profesjonalnym gabinecie.