Resekcja zęba, fachowo znana jako apikotomia, to jeden z zabiegów, których każdy pacjent chce unikać. Niestety, nie zawsze da się pozbyć dentystycznych problemów innymi metodami, mimo że stomatolodzy najczęściej starają się stosować właśnie mniej inwazyjne procedury. W przypadku, gdy wiemy już, że resekcja korzenia zęba jest absolutnie konieczna, nie należy się jednak obawiać – jest to bowiem bardzo skuteczna metoda, która umożliwia uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak torbiele, ropnie czy ziarniaki.

Kiedy resekcja zęba jest konieczna?

resekcja wierzchołka korzeniaW zdecydowanej większości przypadków dentyści starają się unikać przeprowadzania resekcji, gdyż zabieg ten stanowi dość poważną ingerencję w stan jamy ustnej pacjenta. Zdarza się jednak, że jest on konieczny. Decyzja o jego wykonaniu najczęściej jest podejmowana wtedy, gdy inne metody leczenia zawodzą. W zdecydowanej większości przypadków resekcja zęba wskazana jest w momencie, gdy odpowiedniego skutku nie przyniosło dotychczasowe leczenie stanu zapalnego, z leczeniem kanałowym włącznie. Zabieg ten może również zostać zastosowany w przypadku powikłań po protetyce, obumarciu zęba lub przy złamaniu jego korzenia. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że resekcja korzenia zęba jest konieczna, nie należy jednak unikać zabiegu, gdyż jego zaniechanie może prowadzić do znacznie poważniejszych powikłań.

Czeka mnie resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jak się do niej przygotować?

Przed zabiegiem koniecznie należy upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich choroby takie jak cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie. Resekcja zęba nie jest także zalecana dla kobiet w ciąży. Zbyt duże zmiany chorobowe również wykluczą ten zabieg z listy dostępnych terapii – w takich przypadkach pacjentowi przyda się chirurgia stomatologiczna i powiązane z nią procedury medyczne. Zabiegu tego nie przeprowadza się również na zębach mlecznych.

W przypadku, gdy wykluczono już wszystkie te przeciwwskazania, konieczne będzie zdobycie aktualnego zdjęcia rentgenowskiego dotkniętego chorobą zęba lub tomografia twarzoczaszki. Jeśli pacjent cierpi na inne, niepowiązane ze stomatologią schorzenia, jego dentysta może mu również zlecić wykonanie morfologii. Resekcja korzenia zęba w wielu przypadkach jest również poprzedzona terapią z wykorzystaniem antybiotyku – o tej formie przygotowania do zabiegu decyduje jednak wyłącznie lekarz.

resekcja wierzchołka korzenia zęba

Na czym polega resekcja korzenia zęba?

Resekcja korzenia zęba to zabieg, który wymaga nacięcia śluzówki w okolicy korzenia problematycznego zęba. Następnie dentysta wycina okienko kostne za pomocą specjalistycznych narzędzi, by zyskać dostęp do wierzchołka korzenia zęba. Ten najczęściej jest odcinany, dzięki czemu usuwane są stany zapalne tej okolicy jamy ustnej. Powstała w ten sposób luka jest następnie wypełniana, a następnie zszywana i pozostawiania do wygojenia. Niekiedy stomatolog decyduje się także na uzupełnienie wyciętego fragmentu kostnego. Cały zabieg trwa około godziny i w zdecydowanej większości przypadków pozwala on uniknąć całkowitego wyrwania zęba.

Resekcja korzenia zęba jest dość inwazyjna, dlatego po zabiegu należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. W miejscu nacięcia lokalnie może pojawić się opuchlizna, krwawienia, a także ból. Niektórzy pacjenci skarżą się także na nieprzyjemne uczucie mrowienia. Wszystkie te objawy powinny jednak ustąpić w kilka dni po zabiegu. Należy jednak pamiętać, by w okresie rekonwalescencji nie jeść zbyt gorących lub zimnych pokarmów, a także odpowiednio rozdrabniać wszystkie posiłki. To wszystko ma na celu uniknięcie niepotrzebnych podrażnień, które mogłyby prowadzić do szybkiego powrotu do gabinetu dentystycznego. Należy również unikać wysiłku fizycznego.