Proste i ładne zęby to gwarancja pięknego, promiennego uśmiechu. Niektórzy, aby go mieć, muszą poddać się leczeniu ortodontycznemu. Coraz częściej decydują się na niewidoczny aparat będący najnowszą metodą leczenia. Ty również wybrałeś taką alternatywę dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego? Nosisz aparat Invisalign? Dowiedz się, jak dbać o niewidoczny aparat na zęby.

Dbanie o niewidoczny aparat ortodontyczny w jaki sposób dbać o niewidoczny aparat na zęby

Wykonany został z przezroczystego, termoplastycznego silikonu, jest dzięki temu wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a przy tym praktycznie niedostrzegalny gołym okiem. Polecany jest dla osób z większością wad zgryzu. Każdy pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia, z którego wynika również liczba przezroczystych szyn, jakie będzie musiał nosić w celu osiągnięcia pożądanych efektów. Aby zaprojektować aparat dla pacjenta, konieczne jest wcześniejsze wykonanie wycisku zębów pacjenta, w tym celu wykorzystuje się zaawansowaną technologię obrazowania 3D. Nakładki zmienia się średnio co dwa tygodnie lub częściej. Wydawałoby się zatem, że nie ma sprecyzowanych wskazówek, jak dbać o niewidoczny aparat na zęby. Czy na pewno?

O niewidoczny aparat na zęby również trzeba dbać

Jest wygodny w noszeniu, zakładamy go na całą dobę, jednak w dowolnym momencie bez żadnych specjalistycznych narzędzi, całkowicie bezboleśnie możemy go zdjąć. To oznacza, że nie musi nam towarzyszyć przez cały okres leczenia. Utrzymanie czystości przy niewidocznym aparacie ortodontycznym jest bardzo łatwe. Zdejmujemy go do jedzenia i picia gorących napojów. Aparaty stałe są trudne w czyszczeniu, pacjenci nie mogą ich samodzielnie zdejmować, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, co odróżnia je od niewidocznych aparatów. Tego typu produkt warto regularnie czyścić. Możesz to robić przy użyciu miękkiej szczoteczki, którą zwilżamy ciepłą wodę. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnego płynu, który dodatkowo pomaga pozbyć się osadów powstających np. na skutek picia barwionych napojów. Jeżeli palisz papierosy, również najlepiej jest nakładki zdejmować przy paleniu. Dzięki temu nie odbarwią się.
Nakładki należy zmieniać co 6-14 tygodni w zależności od trybu życia oraz zaleceń ortodonty. Im lepiej dbasz o niewidoczny aparat na zęby, tym rzadziej go zmieniasz, dlatego warto jest zdejmować go do jedzenia, palenia papierosów i picia ciepłych napojów. Zdejmujesz go szybko, bezboleśnie i w kilka sekund. Pamiętaj o jego myciu, a na pewno posłuży Ci dłużej. Nie tylko ze względu na walory estetyczne ale też wygodę noszenia i łatwość czyszczenia aparat spotyka się z tak dużym zainteresowaniem.