Rozwój zaawansowanych technologii, coraz większe oczekiwania pacjentów i chęć zwiększenia skuteczności leczenia przyczyniają się do wdrażania coraz nowszych rozwiązań, również w ortodoncji. Jednym z nich są mikro implanty ortodontyczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród samych lekarzy i zyskały uznanie u pacjentów. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie występujących w niektórych przypadkach po leczeni ortodontycznym powikłań takich, jak utrata zakotwiczenia.

Zakotwiczenie w ortodoncji

Mini implanty ortodontyczneLeczenie ortodontyczne jest procesem złożonym. Aparaty ortodontyczne oddziałują na zęby pacjenta właściwą siłą, czego celem jest odpowiednie ich ustawienie. Nie jest ona jednak obojętna dla pozostałych zębów, przez co może dojść do ich niepożądanych ruchów.

Mikro implanty ortodontyczne są pewnego rodzaju zakotwiczeniem dla tych sił, nie ulegają one przemieszczeniu pod wpływem sił ortodontycznych. Uzyskanie absolutnego zakotwiczenia sprzyja uzyskaniu różnych ruchów zębów. Zastosowanie sił działających w różnych kierunkach umożliwia jednorazowo korektę ustawienia całej grupy zębów.

Mikro implanty ortodontyczne ma niewielkie rozmiary – 6–12 mm długości i 1,2–1,6 mm średnicy. Są to mini śruby tytanowe ze specjalną główką pozwalającą na zastosowanie łuków i ortodontycznych systemów sił. Tytan jest materiałem nieszkodliwym dla organizmu człowieka. Mini implanty aplikowane są przy znieczuleniu miejscowym, ich umieszczanie ja również usuwanie jest więc zabiegiem bezbolesnym i krótkotrwałym.

Wskazania do aplikacji implantów ortodontycznych

Wiele osób zastanawia się, kiedy stosować implanty ortodontyczne i czy w ich przypadku jest to możliwe i przyniesie pożądane rezultaty. Zaleca się ich noszenie przy wielu różnych zaburzeniach, najczęściej przy zamykaniu łuku po usunięciu zębów w wyniku wskazań ortodontycznych. Są stosowane także do korygowania nieprawidłowości w położeniu linii pośrodkowej i przy dużych brakach zębowych. Mini implanty ortodontyczne sprawdzają się ponadto przy intruzji zębów, czyli jeśli zbyt wydłużone zęby wtłaczają się do kości. Oprócz tego znalazły swoje zastosowanie przy prostowaniu korzeni zębów, które są nachylone wzdłuż łuku.

Czas noszenia implantów może być różny w zależności od problemu i zaleceń lekarza. Dzięki nim możliwe jest wykonanie niektórych korekt zgryzu bez konieczności zakładania stałego aparatu na wszystkie zęby. Mini implanty ortodontyczne zapobiegają niepożądanym przemieszczeniu się zębów, mogą skrócić czas leczenia nawet do 30%, a także jest to metoda leczenia mało inwazyjna, dająca duży komfort pacjentowi.