W czasie wizyty u dentysty ważny jest nie tylko sam zabieg, ale także diagnostyka, która pozwala na dobranie właściwego sposobu leczenia. Szeroko stosowane w stomatologii prześwietlenia często budzą jednak obawy wśród pacjentów – zarówno jeśli chodzi o przygotowanie do badania, jak i sam jego przebieg. Jak wygląda tomografia szczęki, w jakich przypadkach się ją wykonuje i czy należy się do niej specjalnie przygotować – mamy odpowiedź na wszystkie te pytania!

Kiedy tomografia szczęki jest zalecana? tomografia szczęki jak wygląda

Tomografia szczęki to badanie, które przydaje się specjalistom z wielu dziedzin stomatologii. Najczęściej doceniają ją chirurdzy, którzy dzięki niej mogą zlokalizować niepokojące stany chorobowe czy ocenić stan i położenie zębów, których na pierwszy rzut oka nie widać. O tym, jak wygląda tomografia szczęki mogli się przekonać także ci pacjenci, którzy zdecydowali się na wszczepienie implantów. W ich przypadku badanie to pozwalało precyzyjnie zaplanować cały zabieg dzięki dokładnemu ustaleniu umiejscowienia poszczególnych struktur. Z prześwietlenia korzysta się także w przypadku zabiegów z przypadku endodoncji i periodontologii, w których to badanie umożliwia zlokalizowanie stanów chorobowych czy złamań zębów.

Tomografia szczęki – jak wygląda badanie?

Szukając informacji o tym, jak wygląda tomografia szczęki, nie należy się obawiać – z pewnością w żadnej odpowiedzi nie trafimy na nic strasznego! Badanie to jest bowiem zupełnie nieinwazyjne, a przy tym pozwala na bardzo szczegółowe zobrazowanie badanej części szczęki. Nie jest również w żadnym stopniu kłopotliwe. Trwa ono zaledwie kilka sekund, które pacjent spędza przy zaawansowanym urządzeniu. Również na wyniki nie trzeba długo czekać – w zdecydowanej większości przypadków już po kilku minutach otrzymujemy bardzo szczegółowy obraz prześwietlonej części twarzy na wydruku lub na płycie. Z tak przygotowanymi wynikami należy udać się do specjalisty, który zlecił zabieg, aby mógł on podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia.

jak wygląda tomografia szczękiJak przygotować się do tomografii szczęki?

Pacjenci, którzy pytają jak wygląda tomografia szczęki nie muszą się także obawiać uciążliwych przygotowań do badania. Nie wymaga ono bowiem podjęcia żadnych specjalnych czynności poprzedzających – nie trzeba odstawiać przyjmowanych leków ani odmawiać sobie jedzenia. Mimo, że tomografia szczęki jest uznawana za badanie stuprocentowo bezpieczne, zazwyczaj kobietom w ciąży zaleca się unikanie tej procedury – panie powinny o tym pamiętać, wybierając się do gabinetu!

Tomografia szczęki – jak wygląda postępowanie po badaniu?

Gdy otrzymamy już wydruk lub cyfrowy zapis wyników badania, najlepiej jak najszybciej udać się do dentysty w celu ustalenia dalszego leczenia. Specjalista na tym pozornie prostym zdjęciu jest w stanie dostrzec stany zapalne, złamania zębów, a nawet próchnicę czy kieszenie kostne. Lekarz będzie w stanie też określić dokładnie położenie poszczególnych elementów naszego uzębienia, co jest bardzo ważne przy planowaniu dalszych zabiegów. Wiedząc, jak jest tomografia zęba można więc nie tylko postawić dokładną diagnozę, ale także szybciej doprowadzić do wyleczenia pacjenta.