Wyrywanie ósemek – czego naprawdę możesz się spodziewać

Usuwanie ósemek jest dla dentystów czynnością rutynową, przeprowadzaną przy okazji wielu pacjentów. Istnieje jednak powszechne przekonanie, że jest to zabieg bolesny, bardzo skomplikowany i często związany z długą rekonwalescencją. Obawy te nie pojawiają się bez powodu. Na internetowych forach można przeczytać o rozchodzących się szwach oraz obfitych krwawieniach. Wizyta w gabinecie stomatologicznym, podczas której może odbyć się wyrywanie ósemek, jest bardzo stresująca. Czy słusznie?

Nikt nie lubi niepewności, szczególnie kiedy jest ona związana z bólem i ewentualnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami. Usuwanie zębów mądrości niestety do takich należy, jednak tylko wówczas, kiedy zaufamy osobom niekompetentnym. Fora internetowe nie są najlepszym źródłem informacji, często informacje, jakie na nich znajdziemy nie są zgodne z prawdą. Zabieg usunięcia ósemki odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent nie odczuwa ostrego bólu, czego obawia się najbardziej.
Trzeba jednak mieć świadomość, że estrakcja ósemki jest zabiegiem chirurgicznym, a zatem należy przygotować się na odczuwanie pewnych wrażeń. Pacjent może czuć dotyk lekarza, silny ucisk na kość szczęki, drgania wiertła i ciągnięcie zęba. Jest to całkowicie normalne i nie należy postrzegać tych wrażeń jako komplikacji.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – przygotowanie do zabiegu

UsuwaUsuwanie ósemek - jak się przygotować do zabiegu?nie ósemek jest zabiegiem chirurgicznym i należy się do niego odpowiednio przygotować. Pacjent musi mieć wykonane zdjęcie RTG, na którym widoczne są obie szczęki jednocześnie. Lekarze zalecają również szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienie obejmuje 3 dawki, które podawane są według schematu 0-1-6 – pierwsza w chwili zero, kolejna po upływie jednego miesiąca i ostatnia po sześciu miesiącach. Wyrywanie ósemek może odbyć się po podaniu drugiej dawki.
U kobiet usuwanie zębów mądrości powinno odbywać się w korelacji z cyklem miesiączkowym. Operacji nie można przeprowadzać 2 dni przed miesiączką i w pierwszych 2 dniach miesiączki. Pacjent przyjmujący leki rozrzedzające krew powinien o swoich dolegliwościach poinformować lekarza. Przy zabiegu każdy pacjent oceniany jest indywidualnie, szczególnie z przewlekłymi chorobami.

Usuwanie zębów mądrości – o czym powinieneś pamiętać?

Zabieg powinien odbyć się w dogodnym dla Ciebie terminie. Największe obrzmienia po nim występują w 2-3 dobie od dnia operacji, dlatego warto jest mieć to na uwadze przy umawianiu się na konkretny dzień zabiegu. W godzinach porannych usuwanie ósemek powinno się odbywać w przypadku pacjentów z cukrzycą i mających skłonność do obfitego krwawienia. Jeżeli palisz papierosy, nie sięgaj po nie na 12 godzin przed operacją. Ponadto przez usuwaniem ósemek nie pij alkoholu, który obniża skuteczność znieczulenia.
Usuwanie zęba mądrości to zabieg, po którym przez kilka godzin nie można nic jeść. Zaleca się zatem spożycie posiłku przed operacją. Po zabiegu możesz czuć się osłabiony, to normalne. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, odpocznij, nie prowadź samochodu. Dobrze jest ten dzień zarezerwować tylko dla siebie. Po wyjściu z gabinetu możesz usiąść w poczekalni, a po powrocie do domu zrezygnuj ze swoich codziennych obowiązków.

Zalecenia lekarza po zabiegu ekstrakcji ósemki

  • Oprócz ograniczenia jedzenia i picia na kilka godzin po zabiegu, trzeba pamiętać o idealnej higienie jamy ustnej.
  • Należy myć zęby miękką szczoteczką, dbając o czystość miejsca, z którego został usunięty ząb.
  • Płukać jamę ustną trzeba delikatnie bez stosowania intensywnych środków.
  • Okolice policzka można dla zmniejszenia ewentualnego bólu okładać lodem.
  • W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i przyśpieszające gojenie się rany.