Sama wizyta u dentysty dla wielu z nas jest już przykrą koniecznością. Jeszcze więcej negatywnych stereotypów nagromadziła jednak ekstrakcja zębów mądrości, która w świadomości wielu osób jest związana z nieprzyjemnym zabiegiem, krwawieniami i niezliczonymi komplikacjami. Ta mroczna wizja na szczęście w zdecydowanej większości mija się z prawdą – oczywiście pod warunkiem, że całą procedurę przeprowadza doświadczony dentysta. Jest to jednak skomplikowana czynność, która staje się jeszcze trudniejsza, gdy czeka nas usuwanie ósemki, która jeszcze nie wyrosła. Czego możesz się spodziewać, gdy taka sytuacja dotyczy właśnie Twoich zębów?

Kiedy warto rozważyć usunięcie? usuwanie ósemki, która jeszcze nie wyrosła - nie ma się czego bać!

Wśród pacjentów w gabinetach stomatologicznych jest wielu, którzy nigdy nie będą musieli pozbywać się zębów mądrości. Niestety, są także tacy, którzy prędzej czy później przyjdą do dentysty właśnie w tej sprawie. Najczęściej mają ku temu wiele powodów, wśród których najpopularniejszym jest brak miejsca w łuku zębowym – wraz z pojawieniem się niesławnych “ósemek” taka budowa szczęki może prowadzić do wykrzywiania się zębów. Usuwanie ósemki jest także wskazane przy występowaniu próchnicy, która często pojawia się w tylnej części jamy ustnej.

To jednak nie koniec przyczyn, które mogą nas skłonić do wizyty w gabinecie dentystycznym. Część pacjentów powinna również rozważyć usuwanie niewyrośniętych ósemek. Ich niepełny lub niewłaściwy wzrost może bowiem prowadzić do tworzenia się “kieszonek”, do których dostaną się zanieczyszczenia z jedzenia. To z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych, które przez długi czas mogą nawracać!

Jak przygotować się do tego zabiegu?

Wbrew pozorom, usuwanie ósemki czy usuwanie niewyrośniętej ósemki nie jest tak krwawym zabiegiem, jak opisują go liczne komentarze w internecie – oczywiście pod warunkiem, że pacjent jest do niego poprawnie przygotowany. Jednym z jej najważniejszych elementów jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala na precyzyjne zlokalizowanie przyczyny całego zamieszania. Przed zabiegiem warto również zadbać o szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – powinniśmy przyjąć co najmniej dwie jego dawki. Panie natomiast muszą zwrócić uwagę na to, by usuwanie zębów mądrości nie odbywało się u nich na dwa dni przed i dwa dni w trakcie miesiączki. Takie zalecenia sprawdzą się zarówno u osób z widocznymi zębami mądrości, jak i u tych, u których wciąż znajdują się pod dziąsłami.

Jak wygląda sam zabieg? jak wygląda usuwanie ósemek które jeszcze nie wyrosły

Ten zabieg, szczególnie gdy decydujemy się na usuwanie ósemki, która jeszcze nie wyrosła, różni się nieco od usuwania innych zębów. Jest to nieco trudniejsza procedura ze względu na ich ustawienie, które utrudnia pracę dentystom. Również ustawienie i kształt tych zębów nie ułatwiają sprawy. Ze względu na dodatkowe przeszkody, jakie musi pokonać stomatolog, ekstrakcja zębów mądrości jest uznawana za zabieg chirurgiczny.

To pojęcie jednak nie powinno nas przerażać: usuwanie ósemki, nawet tej niewyrośniętej, jest przeprowadzane w znieczuleniu, dzięki czemu pacjenci nie muszą się martwić o nieprzyjemne doznania. Nie jest to również długi zabieg. Zazwyczaj całość trwa około 30 minut niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z widocznym zębem, czy z tym, który wciąż jeszcze nie przebił się do jamy ustnej.

Co robić po zabiegu, by uniknąć komplikacji?

By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, najlepiej ściśle stosować się do zaleceń dentysty – ten powinien dostosować je usuwanie niewyrośniętych ósemek - pielęgnacja po zabieguindywidualnie do każdego przypadku. Należy również ograniczyć jedzenie i picie bezpośrednio po zabiegu, a w kolejnych dniach po nim starać się wybierać miękkie produkty. Aby usuwanie ósemki się udało, warto także zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę, która nie podrażni naruszonego dziąsła. Wychodząc z gabinetu dobrze jest także poprosić lekarza o leki przeciwbólowe – mogą one okazać się kluczowe przez dwa lub trzy dni po zabiegu.