Gnatologia

Diagnostyka stawów i problemów okluzji
Okluzją określamy odpowiednią pozycję stykania się zębów górnych z dolnymi. Kiedy zęby szczęki i żuchwy stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób, mówimy o zaburzeniach okluzji lub chorobie okluzyjnej. Najczęstszymi przyczynami okluzji są wady zgryzu, braki w uzębieniu, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, a także stres. Stale utrzymujący się stres powoduje, że często w sytuacjach nerwowych zaciskamy zęby, co pogłębia proces ich ścierania. Diagnostyka stawów i problemów okluzji jest niezbędna przed leczeniem ortodontycznym lub implantologicznym. Chorobę okluzyjną można leczyć na kilka sposobów. Najmniej inwazyjnym jest kształtowanie zębów, np. może wykonać lekką nadbudowę zębów lub wykonać leczenie ortodontyczne.

Częstym problemem powiązanym z gnatologią jest bezdech senny lub chrapanie. Dlatego zajmujemy się nie tylko diagnostyką lecz także leczeniem bezdechu, ale także bruksizmu.
Diagnostyka stawów i problemów okluzji
Bruksizm
Bruksizm
Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami. Może on pojawiać się także w nocy, przybierając postać napadowego bardzo nasilonego zgrzytania zębami. Bruksizm nocny może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a nawet bólu głowy. W przypadku wizyty związanej z leczeniem objawów bruksizmu, stomatolog może zlecić wykonanie specjalnej szyny (tzw. szyny relaksacyjnej), którą zakłada się na czas snu. Zapobiega ona zgrzytaniu zębami i tarciu górnymi o dolne oraz konsekwencjom tego rodzaju nieświadomych nocnych ruchów. Nakładka musi bardzo dokładnie przylegać do zębów, dlatego dobierana jest indywidualnie i wykonywana na zamówienie. W leczeniu bruksizmu stosuje się leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, ćwiczenia relaksacyjne oraz terapię behawioralną. Nierzadko uciec trzeba się do leczenia farmakologicznego.

W ofercie kliniki 3G Dentist w Krakowie znajdują się m.in. usługi: